Y online

Elegancka biżuteria z kamieniem

Turkus to rzadki minerał z grupy fosforanów. Wywodzi się od nazwy państwa Turcji, ponieważ szlak handlowy z Persji do Europy wiódł przez Turcję. jest wysoko cenionym kamieniem ozdobnym i jest poszukiwanym kamieniem kolekcjonerskim. 

Biżuteria idealna dla każdej kobiety

biżuteria srebrna z turkusemKtóra z nas nie lubi biżuterii, zwłaszcza kolorowych kamieni? nie ma chyba takiej kobiety. Biżuteria srebrna jest przepiękna, zwłaszcza kiedy wiemy gdzie ją kupować. Pierścionki, bransoletki, naszyjniki, czy zawieszki z turkusami znajdziemy wszędzie, wszystko tez zależy czego szukamy. Biżuteria srebrna bardzo elegancko pasuje do urody chłodnej, wręcz bladej. Z turkusem wygląda dostojnie w tedy na pewno podbije serca każdej z nas. Srebrna biżuteria bardzo elegancko komponuje się do malej czarnej, czy do czerwonej sukienki. Duże kolczyki i pierścionek to podstawowy zestaw każdej kobiety. Czasami biżuteria srebrna z turkusem może również wyszczuplić, jeżeli mamy za dużo ciała. Przykładowo do sukienki z dekoltem ubieramy duży wisior. W tedy uwagę od naszego ciała odwraca duży wisiorek. Warto tez zwrócić uwagę na kamień jaki wybieramy, bowiem jest kilka rodzajów turkusów. W Chinach występuje jaskrawoniebieski turkus, który jest na rynkach europejskich jest rzadkością. W Tybecie istnieją bardziej zielone odmiany, które stosuje się tylko na amulety. Co ciekawe Polska również dysponuje złożami turkusu, ale nie jest on wykorzystywany do jubilerstwa.

Historia turkusu sięga do Egiptu, już w tedy pozyskiwano turkus, przykładowo trumna Tutanchamona została pokryta kawałkami turkusów. Ten kamień był już znany oko 3000 p.n.e. jednak najlepszy jakościowo turkus do dnia dzisiejszego jest pozyskiwany w Iranie. Jest on niebieski, a po podgrzaniu przechodzi w barwę cyjanową.